Ne zamandır yazmayı istediğim bir yazıydı ancak şimdi yazabiliyorum. Şu link‘ten amfinin teknik detaylarına ulaşabilirsiniz. Teknik kısımlarından çok fazla olmasa da normal bir kullanıcının anlayacağı şekilde bahsetmeye çalışacağım.

Başta söyleyeyim artık üretimi durdurulmuş durumda onun yerine abisi olan Yamama R-N602 üretilmektedir. Bir kaç yazılım ve Wifi farkı bulunmaktadır.

Mediamarkt’ta dinleme şansım olmuştu. Pikabım için güzel bir stereo amfi ararken denk geldim ve aslında çok sevdim. Nedense herkesin bir ön yargısı var ve nedense yamaha birazcık kötüleniyor gibi. Oysa ben aşık olmuştum. Ayrıca PHONO girişi de vardı. Diğer kısımlarını çok incelemeden pikabıma bir an önce eşlik etmesini istiyordum. Ama biraz maddi kısmı vardı ve hemen hemen 3 sene önce mağaza fiyatı 2000 liranın üzerinde idi. Ama bi anda sahibinden.com’da ikinci elini çok daha ucuz bir fiyata denk getirdim. Tabi ki hemen aldım.

Lenco L-3807 ile beraber kullanıyorum. Daha önceleri kullandığım sistemlere göre çok çok başarılı olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Ayrıca Pikap ve Jamo Dynamic d3e ile uyumu oldukça güzel. 27-28 m2 bir oda da 4 köşeye yerleştirilmiş şekilde kullanmaktayım.

Yamaha R-N500

Ses doygunlunu veya sıcaklığı gibi şeylerden bahsetmeyi pek düşünmüyorum. Zira bu tür kriterler kişilere göre değişiklik gösterebileceği gibi kullandığınız medya kalitesi, veya dijital olarak dinliyorsanız kodlanma kalitesi ile rahatlıkla değişebilecek nesnelliktedir. Eğer hoparlörleriniz destekleyebilecek ise iyi bir bas sağlayalabilir. Ayrıca üzerinde PURE SOUND diye bir tuşu vardır. Tıklandığı zaman üzerindeki kendi ekolayzeri iptal edip saf bir amfi sesi vermeye başlar. Bu sürede amfi üzerindeki bas tiz ayarları kullanılmaz olur.

LOUDNESS diye güzel bir ayar düğmesi vardır. Bas ve tiz sesleri sabit tutup diğer mid değerleri kısmaya yarar ve böylece düşük seste farklı bir ses deneyimi sunabilir. Oldukça sevdiğim bir özellik. 🙂

Şu an sistemimde 4 adet Jamo Dynamic d3e ileberaber kullanmaktayım. Eğer bulabilirseniz mutlaka edinmeniz gereken hoparlörlerdir. Gerçekten çok memnunum.

Yamaha R-N500

Girişler : 2 adet Optik, 2 adet koaksiyel, 1 adet CD, 3 adet Line In, 1 adet Phono

Bunun dışında internete bağlanmak için ehternet girişi, ön tarafta USB aracılığı ile telefon ve usb bellek veya harddisk üzerinden dosya okuma özelliği, yine arka tarafta 0.5 A’lık bir usb enerjisi bulunmaktadır.

Max üretebildiği enerji 115 W

İnternet Bağlantısı ne işe yarıyor?

Açıkçası ilk kullanmaya başladığımda bende çok emin değildim. Çünkü onları düşünerek seçmemiştim. Mağaza da denediğimizde verdiği performans çok hoşuma gitmişti. Ama sonraları artık bu bağlantılarında önemli olduğunu bana gösterdi.

Spotify

Spotify kullanabilmeniz için premium üyeliğinizin olması gerekmektedir. Aksi halde ne yazıkki kullanma şansınız bulunmuyor. Kullanması ise çok kolay. Kullanılabilir cihazlar içinden Yamaha’ya verdiğiniz isim var ise onu seçmek. Diğer kısımını o zaten hallediyor. Cep telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan artık tüm müzikler ulaşılabilir.


Vtuner

Internet Radio, 40000 üzerinden online radyo elinizin altında. Yapmanız gereken sadece Bu linkten hesap açıp amfinin MAC adresi ile hesabınızı ilişkilendirmek. Sonrasında kategori desteği ile beraber bir sürü radyoya ulaşabiliyorsunuz. Benim naçizane önerim güzel bir kategorilendirme yapıp dinleyebileceğiniz radyoları buraya kaydetmek. Hatta eğer radyo sistemde kayıtlı değil ama online adresi var ise kendiniz de buraya ekleme yapabiliyorsunuz.


DLNA

DLNA desteği var. Eğer evde küçük bir DLNA Server’iniz var ise sizi oldukça mutlu edecektir. Zira “FLAC or WAV 192kHz/24-bit audio playback” desteği var ve DLNA üzerinden FLAC dosyalarını okuyabiliyor. Eğer elinizde FLAC arşivi var ise bence güzel bir sistemde dinlemek için biçilmiş kaftan. Bu sayede bende artık sadece müzik arşivimi sadece FLAC olarak biriktiriyor ve saklıyorum.


NP Controller

Ayrıca nerdeyse tüm özellikleri ile kullanabileceğiniz aplikasyonu ile beraber geliyor. Kumanda kargaşasından bir parça uzaklaşmak ve amfi üzerindeki ufak ekrandan kontrol etmek istemeyenler için telefon ve tablet üzerinden çalışabilen yazılım muhteşem. Setup kısmı, hoparlör seçimi hariç herşeyi yazılımı üzerinden yönetebiliyorsunuz.


Sevgiler..