Pikap merakım babamdan gelir. O’nun da zamanında iki maaş parası verip aldığı bir Dual marka pikabı vardır ama sanırım kullanımın zorluğundan ve artık plak bulmanın pek kolay olmamasından kaynaklı kendini mp3’e bırakmış durumda. Hatta Spotify kurdu oldu diyebilirim.

Herneyse üniversite yıllarında evden ayrılırken Dual’i de yanımda götürmüştüm. Arızası vs derken arada bir dinlemeye zamanım olmuştu ancak sürekli bir  hakimiyet kuramamıştım. Sonrasında da kaybetmedim Plak merakımı. Hala gider Mirkelam Han’dan Birol Abi’nin dükkanından arada bir bakarım.

Efenim Dual ile bir yere derken Tchibo’da sergilenen pikabı gördüm. Love at first sight!!! Aldım kuracaladım dokundum vs. Çok hoşuma gitmişti ama hemen almak olmazdı biraz incelemem gerekiyordu. İnternet vs güzelce araştırdım. Hatta neymiş diye bakarken aslında pikabın Lenco olduğunu farkettim. Modeli de Lenco L-3807 imiş. Elektronikte biraz 4 ayak üstüne düşme huyum vardır ki bunda da öyle oldu. 400 lira olan pikap indirime girdi ve herşey dahil bana 240 liraya geldi. E çok sevindim tabi. Hatta teaa nerelerde elimde taşıdım mecburen.

Derken eve kurdum ettim ama ufak bir eksiğim vardı. Amfimin pikap girişi yok ben var zannediyordum yokmuş. İlk gün dinleyemedim. Ufak bi sinir yapmış olsa da hemen internet başına geçerek bi preamfi aldım. Berhinger MICROPHONO PP400 . O da yaklaşık 90 liraya mal oldu. Ama çok güzel oldu.

Bi kaç tecrübemi aktarmam gerekirse;

  • Eğer pikap ve plağa aşina değilseniz; öncelikle tahminen iğne ayarını yapamayacağınızı düşünüyorum. Lütfen buradan iğne ayarı ile ilgili detayları okuyunuz.
  • Plaklarınızın temizliği önemli. Kadife bir kumaş ile dinlemeden önce güzelce tozunu almanız üzerindeki gereksiz sinir bozucu tozları alacaktır.
  • Pikabınızı oynamayan tıngırdamayan bir yüzeye koymanızı öneririm. gerekir ise su terazisi ile denge ayarı yapınız. Misal evde heryer laminant kaplı ve ister istemez yanından geçerken bazen atlamalara neden oluyorum. 🙂
  • Pikabınızın üzerinde pitch control bulunmaktadır. Strobo ışık sayesinde çalma hızını ayarlayabilirsiniz.
  • Lenco L-3807’in üstündeki koruması istenildiği zaman çıkabiliyor. Güzel bir özellik olarakta kapalıyken de pikap çalmaya devam edebiliyor. Bazı pikaplar ne yazıkki üstteki kapak kapalı iken çalmaya uygun olmayabiliyor.
  • DJ’ler içinde uygun olduğu yazılmış ancak o konuda hiç bir tecrübem yok. O yüzden herhangi bir yorum yapamayacağım.

Tchibo ‘dan alındığında Lenco olduğunu sadece arkasındaki etiketten anlayabiliyorsunuz. Başka bir yerinde herhengi bişey yazmıyor. Ama Tchibo’da yazmıyor. 🙂

Pikabın şu an satışının olmadığını gördüm. En azından Tchibo’nun sitesinde yok. Eğer bulabilirseniz bence bir tane alın derim. Hem fiyatı uygun hemde performansı oldukça iyi.

Bu arada ilk fırsatta ekibe şu linkteki (link 1link 2) Shure M44-7 iğneyi de ekleyeceğim. Sonuçta beraberinde gelen iğne en iyisi değil. 🙂

Başka telden bi not : İstediğimiz müziği anında dinlemeye o kadar alışmışız ki artık albüm dinleme alışkanlığımızın yok olduğunu düşünüyorum ama aslında albümün tamamını dinlemek tek parçayı dinlemekten çok çok daha güzel. Eğer sizde evde bilgisayar ve mp3 çalıcıdan başka bişeyden müzik dinlemek istiyorsanız pikap çok güzel bir başlangıç…