Pikapta İğne Kol Ağırlık Ayarı

Gözümüz gibi baktığımız plaklarımız ve çok sevdiğimiz pikabımız biraz ilgi istemektedir. Bunun için ise dikkat etmemiz gereken iğne kol ağırlığıdır. Böylelikle daha doğru bir şekilde plağa temas sağlanacak ve daha doğru ses aktarımı sağlanacaktır. Ayrıca plaklarınızın sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

İlk olarak: sabırlı olun. Bu işlem için acele etmeyin. Aslında, kazaları önlemek için kendinizi yavaşlatmaya ve konsantre olmaya zorlayın. İkincisi, aşağıdaki talimatları okuyorsanız ve pikap üreticisi aşağıdakiler çelişen bir yöntem önerebilir, o zaman bunun yerine üreticinin talimatlarını izleyin.

Kol ayarına başalamdan önce önemli diğer konu da pikabımızın bir su terazisi yardımı ile düz konumda olduğundan emin olmaktır.

Madde 1 : Öncelikle anti-skating ayarını sıfıra getirin.

Anti-Skating – Ayarı “0” yapıyoruz.

Madde 2 : iğne takılı iken astronot yürüyüşü de diyebileceğimiz bir şekilde kolun dengede olması için gerekli ayarlamayı yapın. bunu yaparken kolun arkasındaki ağırlığı döndürmelisiniz.

Denge – Namı diğer astronot yürüyüşü

Madde 3 : Kol dengeye geldiği zaman arkadaki ağırlığın önündeki sayıyı kolun üzerindeki kırmızıya denk gelecek şekilde veya en üstte olacak şekilde sıfıra getiriniz. Ağırlığı çevirmeden sadece öndeki siyah sayılı kısmı çeviriyoruz. Bu sonraki adımda oldukça gerekli

Ağırlık kontrolü için kırmızı çizgi ile sıfırı üst üste getiriyoruz.

Madde 4 : İğne üreticisinin varsa kullanma kılavuzunu okuyunuz. Belirttikleri sayıya ağırlığı öne doğru çevirerek getiriniz. Eğer üreticinin belirtiği herhangi bir sayı yoksa veya kılavuz yok ise 1.5 ile 2.0 arasında bir değer seçmenizi önerebiliriz.

Ağırlığı önde doğru gelecek şekilde 1.5-2.0 arasında bir değere getirin. Bunu deneyerek size en uygun değeri bulabilirsiniz.

Anti-skating ayarını da ağırlık ayarınıza paralel olacak şekilde ayarlamayı unutmayınız. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerle

“Pikapta İğne Kol Ağırlık Ayarı” üzerine 7 yorum

 1. Pioneer pl 970 pikabım var, stereo ses alamıyorum iğne ve kol ayarına gelince kol arkasındaki ağırlık sabit, bu durumda nasıl bir ayar yapabilirim? Teşekkürler

  Cevapla
 2. Merhaba,

  Geç cevap için çok özür… Stereo ses alamıyorsanız en kolay kontrol iğne bağlantılarının sağlıklı olup olmadığını gözlemlemektir. Eğer pikabınız eski ise ve bir süredir kullanılmadı ise paslanma gibi bir sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz.

  Diğer tarafta iğne probleminiz olmuş olabilir. İğnenin değişmesi gerekebilir veya iç mekanizmada problem oluşmuş olabilir.

  Yaşadığınız şehirde mutlaka bu tür tamirat ile uğraşan kişiler vardır. Eğer İzmir’de yaşıyorsanız önerebileceğimiz kişiler olabilir.

  Kol ayarı ile ilgili, bahsettiğim kol ayarı arkasında ağırlığı sabit olmayan kollar için geçerlidir. Eğer sizinkisi sabit ise ne yazık ki ayarı yapamayıp, ön tanımlı kol ağırlığına mecbur kalabilirsiniz.

  Sevgiler…

  Cevapla
 3. Merhaba, Dual HS 39 pikabim icin İzmir’de birini onerebilir misiniz rica etsem? Devirle ilgili problem yasiyorum. Bir de ignesi orjinal olmadigi icin, igneyi degistirmek istiyorum.
  Simdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Merhaba, tabi ki önerebilirim. Kemeraltı Kızlar Ağası’ında üst katta Gramofon Evi Burçin Hnm ile görüşebilirsiniz. Size hem iğne hem Dual Pikap tamiri konusunda yardımcı olacaktır.

   Sevgiler

   Cevapla
   • Merhabalar Pioneer pl-z82 pikapım var. Yıllar sonra bodrumda bulduk lastik iğne değişimi temizlik ve bakımını yaptık keyifle dinliyoruz ancak 33 lük pilak dinlerken ikinci şarkıdan sonra devir hızlanmaya başlıyor ve bu hızı dusuremiyorum. Pikap üstünde 33 lük ve 45 hız ayar vidaları var. Oradan devir hızını yavaslatiyorum yine ilk iki şarkı güzel çalıyor ikinci parçadan sonra devir artıyor hızlanıyor. Sebebi ne olabilir böyle bir şeyle karşılaştınız mı hiç

    Cevapla
    • Merhaba

     Pikabınız bildiğim kadarı ile belt drive.. Lastik değişiminin de yapıldığı söylemiştiniz. Normal de bu tür pikaplarda emin olmamakla birlikte hızlı çalmak yerine yavaş çalma, bayılma problemleri ile karşılaşılır. Sizin karşılaştığını problem ile ilgili çok fazla tecrübem yok ne yazık ki.

     Aklıma gelenler
     – değişen lastiğin gerginliğinin doğru olmaması
     – lastiği çeviren motorun sağlıklı çalışmaması

     45’lik dinlerken problem oluyor mu peki?

     Cevapla
 4. belt dravlerde lastik problemi olsada ya ağır çalar devamlı yada hızlı 33-45devir geçiş anahtarını kontak spreyle temizleyiniz yağsız olanıyla ondan sonra piç ayarınıda aynı şekilde sonra kontrol ediniz vidaları takmadan eğer düzeldiyse yağlı sprey sıkıp kapatınız düzelmediyse direk motoru değiştirin yardımcı olabildiysem teşekkürler

  Cevapla

Yorum yapın