Yıllar önce yazdığım yazıyı okuyup, yeni bir yazı yazmam gerektiğini hissettim. Aslında zaten ne zamandır aklımdaydı ama ancak fırsat yaratabiliyorum.

Bu süreçte bir sürü şey okudum, bir sürü ekipman vs denedim, kahve kavurma şansını bile yakaladım. 🙂

Öncelikler..

  • Kahve değirmeni
  • Çekirdek kahve
  • Kağıt filtre
  • Su
  • Filtre Kahve makinesi veya pour over dripper (*)

Kahve Değirmeni

Önceleri kahveyi ezerek parçalamak yerine bıçak kullanan baharat öğütücüsü tarzı makineler kullanıyordum ancak ne yazık ki bu doğru değildi. Seramik dişleri bulunan bir kahve değirmeni edinmeniz fikrinizi çok değiştirecektir. Baharat öğütücüleri ne yazık ki kahve öğütmek için tam anlamıyla uygun değildir.

Kahve değirmenlerinin el ve elektrik ile çalışanları vardır. Eğer tek başınıza veya iki kişi genellikle kahve tüketiyorsanız el ile çalışanı rahatlıkla seçebilirsiniz. Ancak yapmak istediğiniz sayı artar ise el ile kahve çekmek biraz zaman alıcı ve yorucu olmaya başlayabilir. Bende uzun süre el değirmeni kullandım en sonunda elektrik ile çalışan modele geçtim. İnternette bir sürü yerde bir sürü makine vs ile bir sürü yorum bulabilirsiniz ancak bence en önemlisi ufak taneli homojen bir yapıda kahve öğüten her makine iyidir.

Ufak bir not : Kullandığınız kahve demleme yöntemine göre kahvenin öğütülme büyüklüğü önemlidir. French press için daha kalın çekmeniz gerekirken kağıt filtre için çok daha ince çekebilirsiniz. Ayrıca öğütülen kahve ne kadar ince olur ise o kadar aromasını dışarı verecektir.

Çekirdek Kahve

Lütfen kahveyi çekirdek olarak alın. Hatta taze kavrulmuş olsun. Çekirdek kahve satanlar kahve dükkanları eğer kendileri çekirdekleri kavuruyorlar ise paket üzerine kavurma tarihini de yazarlar. Kimse bayat kahve içmek istemez. Eğer kahvenizi alırken çektirirseniz o kahve çok hızlı bir şekilde bayatlamaya başlayacaktır. Ne yazık ki bir kaç gün sonra elinizde tamamen bayatlamış kahve olacaktır.

Çekirdeği de içmeden hemen önce çekip demlemeniz gerekmektedir. Eğer yarım saat veya bir saat sonra demeleyecekseniz bile çekmeyin. Ama ille önceden öğütmeniz gerekiyor ise hava almayan bir kapta sakmanızı öneririm. Bir parça da olsa tazeliğini koruyacaktır.

Kağıt Filtre

Bu konuda da bir sürü fikir, yazı, yorum okuyabilirsiniz. Öncelikle kullandığınız makineye veya pourover drippera göre bir model ve büyüklük seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında da deneyerek eğer tat farkı hissediyorsanız en çok hangisi hoşunuza gitti ise onunla devam edebilirsiniz.

  • Kağıt filtreler genellikle makine dikişi ile birbirine yapıştırılır. Burada herhangi bir iplik veya yapıştırıcı kullanmaması önemlidir. Kahvenizin içinde fazladan ne olduğunu bilmediğiniz bir kimyasal olmasını istemezsiniz.
  • Beyaz olan yerine doğal renginde olan filtreleri tercih edebilirsiniz. Ben öyle yapıyorum. Sonuçta herhangi bir kağıt ne kadar beyaz ise o kadar kimyasal işleme maruz kalmış demektir.

Su

Kahvenizin tadını etkileyen önemli faktörlerden biri de kullandığınız suyun özellikleridir. Bu konuda SCA‘nın yaptığı araştırmalara göre aşağıdaki tablodan ideal suyun nasıl olması ile gerektiğini okuyabilirsiniz. Ancak evde bunu kontrol edebilme şansımız oldukça az. Çeşme suyu veya satın aldığımız suyu kullanabiliriz. Benim önerim satın aldığınız sudan daha çok keyif alacağınız yönündedir. Çeşme suyu içindeki klor miktarı kahve tadını olumsuz yönde etkilemektedir. Evde Su arıtmadan aldığım su ile kahve demlemekteyim. Oldukça memnunum.

Karakteristik Olması istenen Kabul edilebilir
Koku/Renk Temiz Taze Kokusuz
Klor Klorsuz Klorsuz
Kalsiyum Sertliği 50-175 ppm CaCO3 v
Alkalinite 40 ppm 40-70 ppm CaCO3 veya yakınında
pH 7.0 6-8

** Kaynak : https://sca.coffee/research/coffee-standards

Kahve Makinesi

Sanırım ilk başta herkesi en çok düşündüren kısım “hangi filtre kahve makinesini almalı?” konusudur. Pahalı makine en iyi kahveyi demler tamamen hatalı bir argümandır. Bu arada bence cevap çok basit ama ne yazık ki cevabı, alırken üzerinde okuyabileceğimiz bir makine bulunmamaktadır. En azından piyasa da satılan ve ulaşılabilir fiyatlı olanlarda ben karşılaşmadım. 🙂

Suyu ısıttıktan sonra 90-96 derece arası (daha çok 94 derece) kahvenin üzerine dağınık şekilde döken makine tercih edilebilir. Daha sıcak olması kahveyi yakabiliyor veya daha soğuk olması da aromasının tam olarak çıkmasını sağlamıyor. Filtreden geçtikten sonra dökülen karaf termos veya alttan ısıtmalı cam tamamen tercih meselesidir.

Ayrıca makine yerine french press veya pour over dripper da kullanabilirsiniz. Ancak yine asıl konu su sıcaklığı, kahvenin tazeliği, öğütülme büyüklüğüdür.  Tabi pour over konusuna girince işin içine gooseneck kettlelar, teraziler, gibi konular da bir anda beliriveiyor. Bir anda kahvenin bambaşka bir hal aldığını görebiliyorsunuz. Tabi maliyet konusu da birden artıveriyor. (Bambaşka bir yazı konusu)


Buraya kadar yazdıklarımın benzerlerini internette de bir çok yerde farklı biçimlerde bulabilirsiniz. Anlatılması gereken standart bilginin dışında bazı kişisel tecrübelerimi de yazmam gerekiyor diye düşünüyorum.

Bence en önemli kısımlar

  • Değirmende çekilmiş taze çekirdek.
  • Klorsuz su

Diğer kısımlar bir nebze de göz ardı edilebilir veya sonradan geliştirilebilir ancak eğer kahveniz bayatsa bence o kahveyi içmeyin. Ayrıca içine koyacağınız su tat olarak kahveyi bozuyor ise koymayın. Kaynatınca şu temizleniyor olabilir ama ne yazık ki tadı uygun hale gelmiyor.

Peki ben neler kullanıyorum…

Kahve Makinesi : Konchero CM4182-AT veya Melitta Pour Over

Kahve Değirmeni : Russell Hobbs 23120-56 Kahve Öğütücü ve Rossman Kahve El Değirmeni

Kağıt Filtre : Rubin Doğal Renkli

Çekirdek Kahve : Punctum Coffee Roaster  (Sahibi Cemil Bey ile irtibata geçip sipariş verebiliyorum. Elindeki kahveye göre alışveriş yapıyorum. Her zaman taze ve gerçekten çok güzel. Denemenizi mutlaka ama mutlaka öneririm. )

Son söz olarak, ara ara kahve ile bu kadar uğraşıyor olmaktan sıkılıyorum. Hep şu düşünce geliyor aklıma, bi kahve içeceğiz şu uğraştıklarımıza bak. Evet gerçekten şu uğraştıklarımıza bak. Ama güzel kahve içmek önemli benim için, kasedi başa sarıp tekrar en güzel hali ile kahve içmek için uğraşıyorum. Kahveyi gerçekten seviyorum.

Sağlıcakla…