Bira yapmak ya da yapmamak, tabi ki yapmamak diye bişey yok. Elbette yapmaya devam edeceğim. Ama bazı sorunları kafamda çözmem gerekiyor. Bunun üzerinde de aslında belirli bir zamandır da düşünüyorum.

Öncelikle sanırım piyasa da var olan birçok bira çeşidinin önde gelenlerini denedim. Hatta farklı üreticilerin bira kitlerini aldım. Deneysel olarak yaptığım bazı girişimlerim de oldu. Ama günün sonunda (belki küçük bir itiraf olabilir) bu benimdir dediğim veya devamını getirmek için bir bira kiti ile barışık olmadım.

Ev yapımı bira gerçekte bir tık zahmetli. Bazı şartları oluşturamıyorsanız yapmayı denemeniz sadece size çile ve günün sonunda perişanlık üzerine serpilmiş pişmanlık olarak geri dönüyor. O yüzden ilk başta ben bu işi ne kadar ucuza hallederim diye düşünmeyerek, elinizden gelen tecrübe ile ekipmanlarınızı doğru ve yeterli sayıda seçmelisiniz. Misal temizleme aletlerinden ikişer adede ihtiyacınız var ve aslında bir tanesi de idare ediyor ise bence üçüncüsünü de yedek olarak almalısınız. Şişe kapatma aparatının her an bozulabileceğini düşünüp bir adet yedekte bulundurmalısınız. Şişe kapağından her zaman için birkaç set fazladan olmalı, hijyen setlerini de güncel tutmalısınız. Şişe adedi ve temiz tutulması ile ilgili olanlardan bahsetmiyorum bile.

Günün sonunda bu iş, hobi, adı her ne ise devamlılık isteyen ve sonrasında sizi mutlu edecek bir konudur. Denemek, farklı tatları araştırmak, bira konusunda okumak, paylaşmak, merak etmek farklı kapıları açacaktır. Şu an ülkemizde bunu çok fazla çeşitlendirebilecek alt yapı olmasa da kendi çabanız ile ulaşabileceğiniz önemli sayı da tat bulunmaktadır.

Bunca deneme, çeşit vs sonunda en son siparişim Muntons serisinden wheat, export pilsner ve bock bir kitleri oldu. Nedenine gelince kendime söylediğim şey “Bira içmek istiyorum ben” evet bira içmek istiyorum. Geçmişin getirdiği tek düze bira tadı alışkanlığı günün sonunda ağır basıyor nedense. Şişman şişe Efes veya Tuborg Gold ile öyle bir çizgi çekmişler ki ağız tadımızın üzerine, bira adında başka tadı dilimize yerleştirmek oldukça zor.

Ayrıca malum vergilerin etkisi de oldukça fazla. En basitinden marketten farklı bir bira almak veya almayı düşünmek bile bazen cesaret işi. Metro Markette ulaşabiliyorum farklı biralara ve 1 şişesi için ortalama 100 TL’yi gözden çıkarmak gelmiyor içimden. Gittikçe fakirleştiğimizin başka bir kanıtı. Markette 1 şişe bira 100 TL olur mu yaw.. Olmuş bile. (12/2022)

Hepsinin dışında daha bir sürü dertten bahsetmek mümkün ama gerekli değil. Bira yapmayı bırakmamak lazım. Güzel keyifli içimlerinizin olması dileğiyle…

En sevdiklerim – Muntons Wheat ve Muntons Bock. Sanırım Pilsner için de son siparişimdi. Sadece Wheat ve Bock.