Sanırım artık hepimiz şu kablolardan kurtulup bir şekilde görüntüyü tv’ye veya ses sistemine aktarma endişe taşıyoruz. Artık monitör kablosu ile TV’ye bişeylre aktarmak oldukça keyifsiz veya müzik dinlemek için telefon veya tabletin ufak hoparlörüne bağlı kalmaktan hoşnutsuz.

Bunun için soz zamanlarda bir sürü aktarıcı çıkmış durumda. Bunlardan bir kaç tanesi EzCast, Miracast ve kendi sistemini kullanan chromecast.

EzCast ve Miracast daha çok kullanılan teknolojinin  adı aslında. Bu altyapıyı kullanan bir sürü cihaz bulabilirsiniz. Chromecast ‘te kendi alt yapısını kullanıyor ve bildiğim kadarı ile şu an sadece kendi ürettiği cihazı ile uyumlu.

Kurulumu :

Çok basit. Andorid telefonum ile kurdum. Google Play’den Chromecast uygulmasını indiriyorsunuz. Cihazı elektriğe bağladıktan sonra, chromecast uygulamasının cihazlar sekmesinden karşınıza çıkan açıklamalara göre kurulum tamamlanıyor.

Chromecast (Video)

Şu an benim kullandığm piyasaya yeni çıkan 2. versiyonu. Aslında bir önceki sürümüne göre bazı yerleri kırpılmış ve bazı özellikleri de yükseltilmiş. Mesela işlem kapasitesi ve wireless özelliği bir önceki sürümüne göre çok daha kuvvetli ancak kapasite olarak 8 gb’tan 512 ‘tı sanırım düşürülmüş durumda.

TV’nin arkasında herhangi bir HDMI bağlantısına takıyorsunuz. Eski sürüm gibi değil kablolu olduğundan daha dar arkası olan TV lere daha kolay takılabilir durumda. Gücünü ise yine kutunun içinden çıkan bir mini usb kablosu ile yapabiliyorsunuz. Güç için ise ya TV’nin bir girişine veya kutu ile beraber gelen adaptörüne bağlayabiliyorsunuz. Eğer adaptöre bağlayacaksınız prize uygun bir çevirici almalısınız.

Bağlantı da tamam peki nasıl kullanacağım?!? Öncelikle TV ekranına neyi yansıtmak istediğinize karar vermelisiniz ve ona göre uygun programı kullanabilirsiniz.

Eğer youtube videosu izliyor ve onu tv’de oynatmak istiyorsanız youtube ekranında hemen sağ üstte chromecast ikonu çıkıyor.. Ona tıklıyorsunuz ve yayın yapacağınız chromecast’i seçip devam ediyorsunuz. Telefonunuzdaki görüntü kesiliyor ve ekranda oynatmaya devam edebiliyorsunuz.

Ancak telefon veya tabletinizde var olan bir videoyu oynatmak isterseniz, ya bazı programlardan yardım almalısınız yada tam ekran görüntüsünü tv’ye aktarmalısınız. Benim kullandığım bazı programlar, LocalCast, Direct Cast, Cast Box, ve bunların içinde en sevdiğm Direct Cast. Alt yazı desteği sunuyor, eğer evinizde, NAS/DLNA server varsa onlardan veri alabiliyor ve eğer yine kullanıyorsanız bulut sürücülerden de direk veri almanıza ve ekrana vermenize olanak sağlıyor. Ayrıca Alt yazı desteği de hem kodlama hem renk ve büyüklük ayarlarına izin verdiği için oldukça keyifli. Diğer uygulamalar da oldukça kullanışlı ve stabil.

Bunun dışında eğer direk MX player tarzı bir uygulmanın direk ekrana görüntüsünü vermek isterseniz, Chromecast uygulamasının “Ekranı / Sesi yayınla” özelliğini kullanabilirsiniz. Oldukça başarılı ve çok çok ufak bir gecikme ile ekrana tam görüntüyü gönderebiliyor. Film izlerken herhangi bir problem teşkil etmiyor.

Webten özellikle dizi film vb gibi yayınları izlemek oldukça kolaylaşmış durumda. Chrome browser’ı kullanırken, eğer görüntüyü oynatan web player izin veriyor ise ekrana göndermek için ikon beliriyor ve tıkladığınızda görüntü artık TV’de oynamaya devam edebiliyor. Oldukça kullanışlı ve herhangi bir bilgisayar gerekmez durumda. Bu tür izlemeler için ya chrome browser ya da Tubio uygulamasını kullanabilirsiniz. Tubio uygulaması eğer TV’nizin ağ bağlantısı var ise direk kullanmanıza da izin veriyor.

Tam ekran oyun için ise ufak bir video hazırladım. Ufak bir gecikme ile oynayabilirsiniz. Ama hızlı oyunlarda sinir bozucu olabilme ihtimalı var.

Onun dışında Chromecast TV açıkken, Google, Flickr, Facebook, Play Gazetelik, Sanat, Sunulan Fotoğraflar, Dünya ve Uzay, gibi kaynaklardan fotoğrafları ekrana verebiliyor. Saat ve hava durumuda ekranda belirebiliyor. Aslında TV’yi büyük bir fotoğraf çerçevesine dönüştürüyor.

Chromecast Audio

Öncelikle neden herhangi bir bluetooth aktarım ürününü almadığımı söylemek isterim. Bluetooth ile yapılan bağlantılarda araştırmalarım sonucu öğrendiğim kadarı ile ses bluetooth cihazın içinde bir daha sıkıştırılıp ondan sonra sisteme gönderiliyor. Zaten dinlediğimiz MP3 formatındaki ses dosyaları oldukça sıkıştırılmış ve yüksek miktarda ses kaybını içeriyorlar. Sesi düzgün alalım derken diğer taraftan kaybetmek çok hoşuma gitmiyor. Ayrıca bluetooth bağlantısı olduğunda mecburen bluetooth çekim alanı içinde olmanız gerekiyor ve herhangi bir telefon çağrısı vs durumunda ise ses kesmek zorunda kalıyorsunuz.

Chromecast audio ile bundan bir nebze uzaklaşabiliyoruz. Zira Wifi ile aktarım yaptığı için herhangi bir veri boyutu aktarımı ile ilgili sıkıntısı bulunmamaktadır. Veriyi olduğu en saf hali ile aktarmaya çalışmaktadır ve oldukça başarılıdır.

Chromecast Audio ile birlikte kullanabileceğiniz programlar, Spotify, Tunein, Deezer, Orpheus, vs… Ses Kalitesi konusunda herhangi bir sıkıntınız olmasın. Kablolu bağlantıdanir farklı yok, hatta bazı zamanlar daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Bluetooth’a göre ufak bir güzelliği de sarj konusunda herhangi bir yükünün olmaması. Bağla ve unut..

Özellikle Spotify ve Tunein, her türlü müzik ihtiyacınız karşılayacak yetiye sahip.

Bilgisayar Ekranının Paylaştırılması

Chrome Marketten, chromecast eklentisini chrome browsera ekleyebilirsiniz. İki adet var isterseniz ikisini de ekleyin. İstediğiniz zaman bir tık ile görüntüyü şak diye ekrana verebilirsiniz. Yine ufak bir gecikme söz konusu ama o kadar da umursamayacaksınız artık. Zaten monitör olarak kullanmak değil daha çok görüntüyü ekrana vermek için kullanılıyor.  Fare TV’de gözükmüyor. 🙂

Sesi de aynı şekilde yayınlayabiliyorsunuz.

İki eklentinin bir tanesi official diğeri ise henüz geliştirilme aşamasında ve herhangi bir pencereyi veya tüm monitörü ekrana verebiliyor. 🙂 (Fare dahil) Ama hızı birazcık yavaş gibi

Umarım size yararlı olacak bilgiler verebilmişimdir.