Evet ilginç bir konu?!? Discman mi kaldı? zaten eskilerden yok muydu? MP3 player varken ne discman’i? dediklerinizi duyar gibiyim. Aslında asıl alma nedenim bambaşka. Hem yeni bir uygulama deniyordum hem de aslında elimde bir sürü dinlediğim CD vardı ve hepsi atıl duruyordu..

Satın aldığım model Sony CD Walkman D-NE005. Bağlantı da abartı bir fiyat olduğunu kabul edebilirim ancak zaten bende 20 tl gibi komik sayılabilecek bir fiyata aldım. Herneyse Yeni kullandığım satış applikasyonu da işe yarıyormuş. onu da bi yandan aslında test ettim.

Peki Neden almıştım bu Discman’ı. Çok mu ihtiyacım vardı? E zaten spotify kullanmıyor muydum? Bütün parçalar elimin altında değil miydi? İstediğim zaman istediğim yerden ulaşamıyor muydum? Evet bütün soruların cevabı aynı ama elimde uzun zamandır duran ve unutulmaya yüz tutmuş orijinal CDler var. Evet hepsinin mp3 leri vs mevcut ama hiç bir zaman orijinal cd kadar temiz kayıda sahip değiller.

Belki de işin farklı bir yönü de var. Elimdeki albümlere bakınca, CD’lerin bir kısmı, zamanında bulgar kaydı diye nitelendirilen kaçak kayıtlardan oluşuyor. Evet grupların o cdlerin olduğundan haberleri yok ancak bende bazı kayıtları var. Ve o kayıtları internette vs herhangi bir yerde bulmak pek mümkün değil. Ayrıca herhangi ticari bir kaygı taşımadan hazırlandıkları içinde içindeki parçalar oldukça güzel seçilmiş ve sıralanmış. Best Of ‘lar gerçekten Best Of. Yarım yamalak bir şekilde değil. (bu konuda aslında başka bir yazı konusu)

E onları tekrar dinleyebilmek için küçücükte olsa bir maddiyat ayırıp tekrar eski günlerime geri dönmüş durumdayım.

Bu arada neden  CD aldığımıza gelince, CD teknolojisi ne yazık ki Türkiye’ye oldukça geç ve tabi ki oldukça pahalı bir şekilde geldi. Orijinal bir cd almak her zaman sıkıntı idi. Hatırlarım ilk CD playerli müzik seti 94 yılında evimize girmişti ve CD player kısmı uzun bir süre bir derginin verdiği hediye bir klasik müzik albümü çalmıştı. Şimdilerde komik gelebilir ama o zaman öyleydi. MP3 denen şey henüz doğru düzgün icad edilmemişti. İnternet zaten yoktu. 98 yılında aldığımız ilk internet paketinin aylık 38 usd olduğunu söylesem herhalde ne demek istediğimi daha iyi anlatabilirim. Dial up 56k bağlantı ve telekoma ödeyeceğiniz telefon parası hariç..  🙂

Müzik her şekilde güzel ve keyifli. Değer verdikçe daha da zevk alabiliyor insan.

Sağlıcakla