Pikapta İğne Kol Ağırlık Ayarı

Gözümüz gibi baktığımız plaklarımız ve çok sevdiğimiz pikabımız biraz ilgi istemektedir. Bunun için ise dikkat etmemiz gereken iğne kol ağırlığıdır. Böylelikle daha doğru bir şekilde plağa temas sağlanacak ve daha doğru ses aktarımı sağlanacaktır. Ayrıca plaklarınızın sağlığı açısından da oldukça önemlidir.

İlk olarak: sabırlı olun. Bu işlem için acele etmeyin. Aslında, kazaları önlemek için kendinizi yavaşlatmaya ve konsantre olmaya zorlayın. İkincisi, aşağıdaki talimatları okuyorsanız ve pikap üreticisi aşağıdakiler çelişen bir yöntem önerebilir, o zaman bunun yerine üreticinin talimatlarını izleyin.

Kol ayarına başalamdan önce önemli diğer konu da pikabımızın bir su terazisi yardımı ile düz konumda olduğundan emin olmaktır.

Madde 1 : Öncelikle anti-skating ayarını sıfıra getirin.

Anti-Skating – Ayarı “0” yapıyoruz.

Madde 2 : iğne takılı iken astronot yürüyüşü de diyebileceğimiz bir şekilde kolun dengede olması için gerekli ayarlamayı yapın. bunu yaparken kolun arkasındaki ağırlığı döndürmelisiniz.

Denge – Namı diğer astronot yürüyüşü

Madde 3 : Kol dengeye geldiği zaman arkadaki ağırlığın önündeki sayıyı kolun üzerindeki kırmızıya denk gelecek şekilde veya en üstte olacak şekilde sıfıra getiriniz. Ağırlığı çevirmeden sadece öndeki siyah sayılı kısmı çeviriyoruz. Bu sonraki adımda oldukça gerekli

Ağırlık kontrolü için kırmızı çizgi ile sıfırı üst üste getiriyoruz.

Madde 4 : İğne üreticisinin varsa kullanma kılavuzunu okuyunuz. Belirttikleri sayıya ağırlığı öne doğru çevirerek getiriniz. Eğer üreticinin belirtiği herhangi bir sayı yoksa veya kılavuz yok ise 1.5 ile 2.0 arasında bir değer seçmenizi önerebiliriz.

Ağırlığı önde doğru gelecek şekilde 1.5-2.0 arasında bir değere getirin. Bunu deneyerek size en uygun değeri bulabilirsiniz.

Anti-skating ayarını da ağırlık ayarınıza paralel olacak şekilde ayarlamayı unutmayınız. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgilerle

Comments 2

 1. Pioneer pl 970 pikabım var, stereo ses alamıyorum iğne ve kol ayarına gelince kol arkasındaki ağırlık sabit, bu durumda nasıl bir ayar yapabilirim? Teşekkürler

 2. Post
  Author

  Merhaba,

  Geç cevap için çok özür… Stereo ses alamıyorsanız en kolay kontrol iğne bağlantılarının sağlıklı olup olmadığını gözlemlemektir. Eğer pikabınız eski ise ve bir süredir kullanılmadı ise paslanma gibi bir sorun ile karşılaşmış olabilirsiniz.

  Diğer tarafta iğne probleminiz olmuş olabilir. İğnenin değişmesi gerekebilir veya iç mekanizmada problem oluşmuş olabilir.

  Yaşadığınız şehirde mutlaka bu tür tamirat ile uğraşan kişiler vardır. Eğer İzmir’de yaşıyorsanız önerebileceğimiz kişiler olabilir.

  Kol ayarı ile ilgili, bahsettiğim kol ayarı arkasında ağırlığı sabit olmayan kollar için geçerlidir. Eğer sizinkisi sabit ise ne yazık ki ayarı yapamayıp, ön tanımlı kol ağırlığına mecbur kalabilirsiniz.

  Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir